Rowery dla nastolatka – tylko jakie?
Nie, to nie hasło z transparentu z czasów, które już dawno minęły. To bardzo słuszny postulat, który z całego rowerowego serca popieramy! A zatem zakasaliśmy rękawy i wprowadziliśmy do naszej oferty masę fajnych modeli dedykowanych dla młodych rowerzystów, choć kilka „dorosłych” modeli też będzie świetną propozycją dla tych troszkę bardziej wyrośniętych.
Jakie powinny być dobre rowery dla nastolatków? Na to dość ogólnie postawione pytanie postaramy się odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo i konkretnie.
Od czego zacząć, kiedy myślimy o kupieniu roweru dla nastolatka?
Należy zauważyć, że nastolatek posiada już jakieś doświadczenie rowerowe. Najczęściej będzie to dla niego 3–4 rower, możemy więc założyć, że rodzice wiedzą już, jaki rodzaj jazdy go kręci. Ale jeśli temat jest jeszcze otwarty, to należy zastanowić się nad rozwiązaniem bardziej uniwersalnym.
Co sprawia, że MTB jest dobrym wyborem dla nastolatków?
Rowery MTB są świetnym wyborem dzięki swojej uniwersalności. Doskonale sprawdzają się w mieście, gdzie wbrew pozorom tak równo wcale nie jest, a już na pewno nasz nastolatek poszuka takich miejsc. Mocne koła z dość grubymi oponami, zwarte, sztywne ramy o nowoczesnej geometrii, wreszcie szerokie kierownice i dobrze dobrane przełożenia sprawią, że nasze rowery MTB poczują się w terenie jak ryba w wodzie. Czy to będzie Venom, czy Wizz albo Blade, każdy z nich pozwoli na dobrą zabawę.
Jakie są najważniejsze cechy rowerów MTB?
Jak już wspomnieliśmy, w naszej bogatej ofercie są rowery wyposażone w koła 26″, 27,5” i 29″. Wiemy, że młodzież mamy dorodną, a nasi nastolatkowie to prawie dorośli ludzie, często o takich samych gabarytach.
Podstawową cechą roweru MTB jest mocna, sztywna bocznie rama, co zwiększa stabilność prowadzenia roweru w terenie. Pomocny jest tu również przedni amortyzator, a także szeroki zakres przełożeń pozwalający na strome podjazdy i mocne koła z grubymi oponami o agresywnym bieżniku zapewniające dobrą trakcję i przyczepność.
Rowery MTB inspirują do coraz bardziej agresywnej i sportowej jazdy, pierwszych prób skoków i pierwszych trików. I tu na scenę wkraczają dwa kolejne rodzaje jednośladów.
Jakie są główne różnice pomiędzy rowerem MTB a rowerami typu Dirt i BMX?
Jeśli już wiemy, że nasi potomkowie zasmakowali w lotach na rowerze, to możemy im zaproponować modele stricte do kręcenia trików, a są nimi rowery dirtowe oraz BMX.
Pierwszy z nich wywodzi się bezpośrednio z rowerów MTB, ale różni się dość istotnie. Ma zwykle mniejszą ramę o znacznie bardziej wytrzymałej konstrukcji. Jego amortyzator przedni ma skok około 100 mm i jest dość sztywno ustawiony. Jego głównym zadaniem jest stabilizowanie roweru i ratowanie na krzywych lądowaniach.
Dirt jest zazwyczaj wyposażony w 26″ koła, które ułatwiają manewrowanie rowerem w locie. Opony mają drobny bieżnik, gdyż liczą się tu małe opory toczenia na wybiciach. Warto tu też wspomnieć, że w środowisku dirtowców panuje zasada – bez kopania nie ma jazdy. Doświadczeni dirtowcy sami przygotowują hopy do latania, a co za tym idzie – szanują swoją pracę i oczekują tego samego od innych. A więc drobny bieżnik, bo nie ryje wybić. Napęd w naszych dirtówkach Tabspin jest prosty i mocny, na torach dirt nie ma potrzeby zmieniać co chwilę biegi.
Mniejszym bratem DIRT-a jest BMX, rower na kołach 20″, co nie oznacza, że jest on przeznaczony dla dzieci. Można na nim kręcić najbardziej skomplikowane triki, gdyż jest mały i zwarty. Posiada wytrzymałą ramę, sztywny widelec i szeroką, wysoką kierownicę. Nazwa naszych BMX-ów, czyli Gravity, nie wzięła się z sufitu. To doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił w niezwykle fascynujących dyscyplinach freestyle, dirt czy BMX racing.
A jeśli liczy się dobra stylówka na miasto?
Także i w tej sferze nie brakuje pięknych modeli, które docenią nasze nastolatki. Miejskie rowery Queen na pewno zachwycą stylowe dziewczyny, a ich wyposażenie pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata. Zwłaszcza jak zazdrosnym wzrokiem patrzy na nie młodsza siostra… Nic straconego! To tylko kwestia czasu, kiedy i ona poczuje się jak królowa na rowerze Tabou.
Dla bardziej sportowo nastawionych młodych dam mamy damskie wersje Venoma w żywych malowaniach.
Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając rower dla nastolatka?
Pierwszy krok to wybór rodzaju maszyny w zależności od preferencji młodziaka. Szczera rozmowa,
często poprzedzona długim wierceniem dziury w brzuchu przez potomstwo, i już wiemy, jaki to ma być typ roweru.
Następnie przechodzimy do nie mniej ważnej kwestii, a mianowicie ustalenia rozmiaru. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że rozmiar ramy to nie wszystko – powinna ona być skorelowana z rozmiarem koła, szerokością kierownicy itp. Nie chcemy obciążać naszych klientów takimi rozważaniami, oferując im dobrze skomponowane rozmiarowo rowery. Jeśli z roweru ma korzystać 11-latek – to oferujemy mu modele na kołach nawet 24″, a więc TopShe, Poison lub BadBoy. Mają one prostsze napędy, są lżejsze, a ich kierownice nie są bardzo szerokie, uwzględniając mniejszy zasięg ramion. Starsza młodzież może już korzystać z jednośladów na kołach 26″ itd.
Kluczowe kwestie przy doborze rozmiaru ramy rowerowej?
Chcąc właściwie dobrać rozmiar ramy, musimy pamiętać, że nie możemy uwzględniać tu tylko wzrost. Ludzie mają różną budowę ciała i różne proporcje. Musimy więc uwzględnić takie dwa parametry, jak stack, czyli odległość od środka suportu do wysokości, na której znajduje się kierownica, oraz reach, czyli tzw. zasięg, odległość w poziomie od stacka do kierownicy. Przedstawiają to poniższe ilustracje.
Najlepszym rozwiązaniem jest przyjście do sklepu z młodym człowiekiem i przymierzenie się do konkretnego modelu na podstawie rekomendacje sprzedawcy, ma on bowiem doświadczenie. Dobrze jest wstępnie zadzwonić i podać wzrost i przekrok, czyli odległość od ziemi do kroku.
Wysokość siodełka mierzymy za pomocą własnego ramienia – opieramy pachę o siodełko, a dłoń musi sięgnąć do środka suportu.
Jakie koła najlepiej sprawdzają się w rowerach dla młodzieży?
Najmłodsi mogą zacząć nawet od 24″, optymalne będą 26″. Starsza młodzież ma już często gabaryty osób dorosłych. Nie raz zdarza się, że 15-tolatek wraca po wakacjach o 20 cm wyższy… Wtedy nie należy obawiać się nawet rowerów na kołach 29″. Mają one wiele zalet, są stabilne i lepiej pokonują nierówności.
Wiemy, że temat zakupu roweru dla nastolatka nie jest łatwy i wiąże się ze znaczącym wydatkiem. Stworzyliśmy więc Cashback, program zakupu naszych rowerów ze zwrotem części pieniędzy. Po zakupie należy się zarejestrować na naszej stronie Tabou.pl, wypełniając prosty formularz maksymalnie 7 dni od zakupu, odebrać mail potwierdzający i można już cieszyć się zwrotem części kosztów za zakup nowego roweru. A szczegółowe informacje na temat naszej akcji znajdziecie na stronie www.tabou.pl/cashback/.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam nieco kwestię zakupu roweru dla nastolatka. Zachęcajcie swoje dzieci do aktywności na rowerach, także swoim własnym przykładem. To ogromna przyjemność i inwestycja w zdrowie!