Rower dla seniora: Korzyści z jazdy na rowerze w późniejszym wieku.
Jazda na rowerze to nie tylko świetny sposób na przemieszczanie się, ale także codzienny zastrzyk przyjemności. Upływ czasu wcale nie oznacza, że musimy z niej zrezygnować.
Rower towarzyszy człowiekowi już 200 lat. Podczas tego okresu stał się nieodłącznym elementem transportu, rekreacji i turystyki. Do jego niezwykłej popularności przyczyniła się łatwość opanowania sztuki kolarskiej oraz fakt, że umiejętności jazdy na rowerze się nie zapomina. Dzięki temu nawet po dłuższej przerwie powrót na siodełko nie powinien sprawiać większych trudności. Osoby starsze czasem jednak wahają się przed jazdą jednośladem. Wątpliwości pomoże rozwiać odpowiedni rower dla seniora, który sprawi, że każda wycieczka będzie relaksująca i satysfakcjonująca.
Zalety jazdy na rowerze
O tym, jakie korzyści niesie ze sobą kolarstwo, długo by pisać. Wśród najważniejszych zalet jazdy na rowerze jest oczywiście jej wpływ na zdrowie, którego nie można przecenić. Rower może być niezwykle przyjemną formą treningu, który pozwoli utrzymać nasze ciało w dobrej formie. Regularna jazda na rowerze wspomaga kondycję serca oraz zwiększa pojemność płuc. Zwiększa również wydolność organizmu i pomaga zapobiegać poważniejszym chorobom układu krwionośnego. Ponadto wycieczki rowerowe wzmagają wydzielanie endorfin, działając pozytywnie na stan ducha.
Czy jazda rowerem jest dobra na stawy?
Dzięki temu, że podczas jazdy na rowerze pobudzamy wiele różnych grup mięśniowych, kolarstwo wzmacnia uda, łydki i pośladki. Również mięśnie brzucha, rąk, a nawet mięśnie podtrzymujące kręgosłup zyskują na tym przyjemnym wysiłku. Co więcej, odpowiednia postawa podczas siedzenia na rowerze pomaga w ukształtowaniu sylwetki i odciążeniu pleców.
Jedną z największych zalet roweru jest jego wpływ na kolana. W odróżnieniu od wielu innych rodzajów aktywności, jazda bicyklem nie obciąża stawów. Wręcz przeciwnie, przejażdżki rowerowe często polecane są w ramach terapii właśnie osobom, które cierpią na zwyrodnienie stawu kolanowego.
Czy jazda na rowerze obniża poziom cholesterolu?
Rekreacyjna jazda rowerem to także świetny wybór dla tych, którzy zmagają się z problemem podwyższonego cholesterolu. Cholesterol LDL, zwany powszechnie „złym” cholesterolem, ma tendencję do odkładania się w tętnicach, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu. Im jesteśmy starsi, tym trudniejsze może być utrzymanie poziomu cholesterolu w normie. Dlatego ważne są działania prewencyjne, w tym regularna aktywność fizyczna. Jazda na rowerze zadba o to, aby nasz organizm działał prawidłowo jak najdłużej.
Czym kierować się przy wyborze roweru dla seniora?
Wybierając rower dla seniora, warto skupić się na jego odpowiedniej konstrukcji, która zapewni bezpieczeństwo i wygodę. Idealny rower nie powinien być zbyt ciężki. Co więcej, musi on zapewniać komfortową pozycję jazdy, która pozytywnie wpłynie na plecy. Przy decyzji o zakupie roweru liczy się także teren, w jakim będziemy się nim poruszać. Biorąc pod uwagę powyższe wymagania, świetnym wyborem dla każdego seniora będzie rower trekkingowy. Ten uniwersalny model nadaje się do rekreacyjnej jazdy na dłuższych i krótszych dystansach. Dzięki specjalnej budowie rowery trekkingowe sprawdzą się zarówno w mieście, na utwardzonym asfalcie, jak i na łonie natury. Nie straszne są im wycieczki po lasach i łąkach, bo bez problemu pokonają także nierówne podłoże.
Jedną z największych zalet roweru trekkingowego jest jego bogate wyposażenie, które ułatwia nawet najdalsze wycieczki. Rowery trekkingowe posiadają bowiem fabrycznie zamontowany zestaw świateł, błotniki, podpórkę i bagażnik.
Jaki rower dla 60-latka?
Porządny rower trekkingowy pozwoli na czerpanie pełnej przyjemności z jazdy. Wybierając pojazd dla aktywnego seniora warto zdecydować się na model, który będzie miał na uwadze komfort i bezpieczeństwo rowerzysty. Rowery trekkingowe TABOU Kinetic mają cechy pozwalające na komfortową jazdę po mieście, jak i wyprawy poza metropolie.
Rower trekkingowy TABOU Kinetic 5.0 na pewno przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi kolarstwa. Aluminiowa rama jest niezwykle lekka, nie ujmując jednocześnie wytrzymałości roweru. Dzięki rekreacyjnej geometrii rowerzysta komfortowo spędzi w amortyzowanym, szerokim siodełku nawet wiele godzin. Dodatkową wygodę zapewniają także ergonomiczne chwyty i wyprofilowana kierownica, którą w miarę potrzeb można bez problemu regulować.
Kinetic 5.0 łatwo dostosuje się do każdej powierzchni dzięki swoim 27 przełożeniom, a najwyższej jakości hydrauliczne hamulce tarczowe zapewnią bezpieczeństwo nawet podczas największej ulewy czy oblodzenia. Wśród licznych udogodnień znajdziemy także podpórkę, bagażnik, błotniki, osłonę łańcucha oraz zasilane dynamem oświetlenie. Seniorzy na pewno docenią też przedni amortyzator, który odciąży ich dłonie i ramiona oraz pomoże gładko pokonać pojawiające się na drodze przeszkody, wspomagając stabilność jazdy.
TABOU oferuje rowery trekkingowe zarówno w męskiej, jak i damskiej wersji. Ramę męską rozpoznać można po prostej górnej rurze. Dzięki temu rower cechuje surowa elegancja. Wyginająca się górna rura, która umiejscowiona jest niedaleko dolnej, to z kolei znak charakterystyczny roweru damskiego. Jego unikalna konstrukcja uławia wsiadanie i zsiadanie z roweru, a zalotny kształt przywodzi na myśl lekkość i beztroskę.
Elektryczny rower dla seniora
Dla wielu seniorów powrót do kolarstwa może być niemałym wyczynem. W tym przypadku idealną alternatywą będzie rower elektryczny. Wyposażone w cichy i wydajny silnik, rowery elektryczne pozwalają na cieszenie się z jazdy bez względu na wiek czy stan zdrowia. Bariery nie stanowi również ich obsługa. Jest ona bowiem wyjątkowo prosta i intuicyjna.
Rower elektryczny pozwala na pokonywanie bardziej wymagających tras z łatwością, w tym często sprawiających trudności dróg prowadzących pod górę. Jest również świetnym towarzyszem podczas dłuższych wycieczek. Równocześnie rower elektryczny umożliwia tradycyjną przejażdżkę – rowerzysta bez problemu może wyłączyć silnik i napędzać jednoślad jedynie przy pomocy własnych nóg.
Jaki rower dla 70-latka?
Rower elektryczny będzie strzałem w dziesiątkę dla każdego emeryta. Decydując się na konkretny model, zwróćmy uwagę na jakość sprzętu, w tym silnika, który ma nam przecież służyć jak najdłużej. Jeśli zamierzamy wybierać się w dłuższe podróże, nie można też zapomnieć o dobraniu roweru z baterią o pojemności pozwalającej na pokonanie wielu kilometrów.
Elektryczne rowery trekkingowe z oferty TABOU wyróżniają się wysoką jakością oraz ergonomicznym designem, idealnie dopasowanym do potrzeb seniorów. TABOU Kinetic Mono Up 1.0 W wyróżnia się uniwersalną ramą przeznaczoną dla kobiet i mężczyzn. Dzięki niskiemu przekrokowi wsiadanie i zsiadanie jest niezwykle proste, a zastosowana geometria sprawia, że jazda odbywa się w komfortowej pozycji.
Kinetic Mono Up 1.0 wyposażony został w mocny, wydajny silnik i pojemną baterię, które w odpowiednich warunkach pozwolą pokonać do 80 kilometrów. Stan baterii bez problemu odczytamy na przejrzystym wyświetlaczu. Ponadto znajdziemy tam też inne dane, takie jak prędkość czy przebyty dystans.
Idealny rower
Powrót do rowerowych przejażdżek wcale nie musi być wyzwaniem, a regularna jazda przyniesie szereg korzyści. Warto więc, aby nawet seniorzy ponownie wsiedli na rower. W maksymalizacji benefitów z kolarstwa, w tym w zwiększeniu przyjemności, pomoże dobrze dobrany pojazd. Odpowiedni model powinien odpowiadać naszym możliwościom, a także sprawdzać się na wybranych przez nas trasach. Należy też pamiętać, aby przy wyborze kierować się własnym komfortem – w końcu każda minuta w siodełku powinna sprawiać jak najwięcej radości.