obowiazkowe-wyposazenie-roweru
| Autor: Redakcja Tabou

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Rowerzysto, czy wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Czy znasz najaktualniejsze przepisy? Oto porady, które pomogą ci przestrzegać prawa i zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo na drodze.

Elementy obowiązkowego wyposażenia roweru – poznaj przepisy

O tym, że istnieją przepisy, ustalające niezbędne wyposażenie roweru, nadal nie każdy wie. Tymczasem od 2002 roku (z późniejszą aktualizacją w 2012 roku) funkcjonuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, regulujące nie tylko stan techniczny roweru, ale również kwestię niezbędnego wyposażenia. Poniżej znajdziecie kompleksowy poradnik, w którym podajemy wszystkie informacje na ten temat. To obowiązkowa wiedza, w przeciwnym razie łatwo zarobić mandat. Z drugiej strony, wiele osób nie ma pojęcia, co jest wymagane, a co stanowi dodatkowe wyposażenie roweru – a to tak samo ważne, jak kodeks drogowy. Wobec tego, zaczynajmy!

Światła w rowerze

Każdy rower musi być wyposażony w światło tylne i światło przednie.

  • Z przodu – minimum jedno światło pozycyjne. Jego barwa powinna być biała lub jasnożółta (żółta selektywna).
  • Z tyłu – wymagane jest, aby z tyłu znalazło się przynajmniej jedno światło odblaskowe o barwie czerwonej, którego kształt nie jest trójkątem oraz przynajmniej jedno, czerwone światło pozycyjne.

Czerwony odblask z tyłu roweru powinien być zamontowany na stałe. Lampki z przodu nie muszą być włączone cały czas w ciągu dnia, ale obowiązkowo należy je włączyć, jeżeli panują złe warunki pogodowe (śnieg, deszcz, mgła) oraz podczas jazdy w tunelu. Obowiązkowo włączamy je po zmroku.

Hamulec

Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty to przede wszystkim hamulec – rower musi posiadać przynajmniej jeden, w pełni sprawny. Rodzajów hamulców rowerowych jest kilka (na przykład tarczowe, szczękowe V‑brake, Tektro) i nie ma znaczenia, który zastosowano w waszym pojeździe. Jednym warunkiem jest to, aby hamulec zadziałał w każdej sytuacji. Jeżeli rower posiada napęd typu ostre koło, musicie dodatkowo zaopatrzyć się w inny, sprawny hamulec. To ważne nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale również bezpieczeństwo. Pamiętaj: odpowiednie, szybkie hamowanie, to absolutna podstawa, obowiązująca przez całą dobę!

Dzwonek – sygnał ostrzegawczy

Zdarzyło wam się, że jadąc ścieżką rowerową, piesi bezustannie wchodzili wam w drogę? Albo szli nieprzepisowo po ulicy? Nie zawsze nawoływanie będzie skuteczne. Potrzebny wam dzwonek!

To kolejne, podstawowe wyposażenie roweru, bardzo przydatne na co dzień. Czy wiesz, że twój rower musi posiadać dzwonek albo inny, nieprzeraźliwy sygnał ostrzegawczy? Głosowe nawoływanie niestety się do tego nie zalicza. Czym jest nieprzeraźliwy dźwięk? Nie możesz powodować sytuacji, w której ktoś ucieka w popłochu na przykład na rozdzierający, bardzo głośny dźwięk klaksonu. Najlepiej zaopatrzyć się w tradycyjny dzwonek rowerowy.

Kierunkowskazy do roweru

Czy kierunkowskaz to wymagane wyposażenie roweru? Tylko wówczas, gdy twój rower jest tak zbudowany, że nie możesz ręką zasygnalizować skrętu lub zmiany pasa. W takim przypadku zaopatrz się w kierunkowskaz dedykowany motorowerom. Jeżeli jednak możesz swobodnie oderwać jedną rękę od kierownicy – to w zupełności wystarczy. Kierunkowskaz będzie jedynie ciekawym gadżetem i dodatkiem. O wiele ważniejsze jest, aby wiedzieć, w co powinien być wyposażony rower i pilnować, aby był sprawny.

Dodatkowe wyposażenie roweru – czy kask jest obowiązkowy?

Wyposażenie rowerzysty może zawierać również dodatkowe elementy, dopuszczane przez przepisy. Zalicza się do nich między innymi biały odblask z przodu roweru, pomarańczowe odblaski na pedałach i kołach roweru (przynajmniej jeden na każdym kole!) oraz paski odblaskowe na kołach. Ostatnia opcja jest dopuszczana dopiero od kilku lat, ale zyskała sporą popularność wśród rowerzystów.

Pozostaje ważne pytanie: a kask? W Polsce rowerzysta nie musi jeździć w kasku, co dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście, jest to zalecane, ale nie musisz się obawiać o mandat.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rowerze?

Nie – ten obowiązek dotyczy wyłącznie pieszych, którzy poruszają się po zmroku po terenie niezabudowanym. Rowerzysta musi jedynie włączyć światła, dzięki czemu będzie widoczny. Jak to wygląda w praktyce? Wszystko zależy od miejsca, w jakim poruszamy się po zapadnięciu zmroku. Jeżeli to ruchliwa trasa, na dodatek bez ścieżki rowerowej, kamizelka i inne odblaskowe elementy będą zwiększały bezpieczeństwo. Dla najbardziej zapalonych rowerzystów warunki pogodowe, a nawet temperatura nie mają znaczenia, dlatego zwłaszcza jesienią i zimą odblasków nigdy dość.

Dlaczego należy przestrzegać przepisów – co warto wiedzieć?

Rowerowe przepisy są bardzo ważne, nie tylko ze względu na możliwość otrzymania mandatu. Jak wskazują policyjne statystyki, w 2017 roku rowerzyści byli uczestnikami aż 4212 wypadków, a zginęło 220 z nich. Łącznie spowodowali 1546 zdarzeń na drodze, a zdecydowana większość wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym. W 2018 roku skala wypadków wzrosła do 4712 i jak czytamy w raporcie policji: w większości przypadków w zdarzeniach uczestniczyli również kierowcy samochodów osobowych. Oczywiście nie oznacza to, że rowerzyści nie przestrzegali przepisów, a ich rowery były źle wyposażone. Daje to jednak sygnał, by dbać o sprawność roweru, orientować się w kwestiach technicznych, robić przeglądy i jeździć ostrożnie, bez brawury. Przecież to znakomity środek komunikacji, który służy naszemu zdrowiu.

Zadbaj o to, by sam rower był jak najlepszej jakości, a jego obowiązkowe wyposażenie nie zawodziło nigdy, w żadnych okolicznościach. Niech codzienna jazda będzie po prostu czystą frajdą!

Podsumowanie – wyposażenie roweru i przepisy

Prawidłowe wyposażenie roweru, wymagane przez prawo to:

  • Przynajmniej jedno światło przednie, świecące białą lub żółtą barwą. Obowiązkowe oświetlenie roweru może być na baterie lub akumulatory. Co ważne: od 2013 roku światła nie muszą być zamontowane na rowerze wówczas, gdy nie trzeba ich włączać.
  • Przynajmniej jedno światło tylne, odblaskowe.
  • Przynajmniej jeden, sprawny hamulec.
  • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, nie wydający przeraźliwego dźwięku.
  • Kierunkowskaz, wyłącznie wtedy, gdy z powodu konstrukcji roweru nie można oderwać ręki od kierownicy (rowery TABOU nie wymagają kierunkowskazu).