| Autor: Redakcja Tabou

Jakie rowery są najczęściej kupowane w Polsce?

Jazda na rowerze stała się nieodłącznym elementem codziennego życia wielu Polaków. To nie tylko forma rekreacji, ale coraz częściej alternatywa dla transportu publicznego czy samochodów. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje rowerów są w naszym kraju najpopularniejsze.

Jak wygląda rynek rowerowy w Polsce?

Według najnowszej analizy branży rowerowej w krajach Europy opublikowanej przez VeloBank wynika, iż Polska znajduje się obecnie w czołówce tego rynku z roczną produkcją wynoszącą około miliona egzemplarzy. Wynik ten stanowi 8% wszystkich rowerów produkowanych w Unii Europejskiej, których w sumie ponad 13 milionów trafiło do sklepów w 2022 roku. Polska plasuje się w tym zestawieniu na piątym miejscu – tuż za Rumunią, Włochami, Portugalią i Niemcami. Badania wykazują, że 61% Polaków jeździ na rowerze głównie rekreacyjnie. 

Dynamiczny wzrost popytu na jednoślady – zarówno w Polsce, jak i na świecie – był spowodowany oczywiście pandemią, kiedy jazda na rowerze była postrzegana jako idealny sposób na bezpieczne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dodatkową przyczyną częstszego wybierania tego właśnie środka transportu jest także coraz większa świadomość korzyści zdrowotnych płynących z tej formy aktywności fizycznej. Ponadto w Polsce niebagatelny wpływ na decyzję o zakupie jednośladu ma ogromna poprawa infrastruktury i większa dostępność do specjalnie przygotowanych tras i ścieżek rowerowych. 

Jakie są najpopularniejsze typy rowerów?

Na polskim rynku istnieje kilka rodzajów rowerów, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem zarówno ze względu na swoją funkcjonalność, jak i rosnącą popularność spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zastosowania, co sprawia, że różne grupy użytkowników wybierają konkretne modele w zależności od swoich potrzeb. Według ostatnich danych najczęściej kupowane rowery w Polsce to rowery górskie, rowery miejskie, trekkingowe oraz zyskujące coraz większe uznanie rowery elektryczne

Dlaczego rowery górskie cieszą się tak dużą popularnością?

Rowery MTB, popularnie nazywane „góralami”, to jeden z najczęściej wybieranych typów rowerów w Polsce. Charakteryzują się szerokimi oponami ze zdecydowanym bieżnikiem o głębokich rowkach zapewniających dobrą przyczepność nawet na nierównych, leśnych ścieżkach czy górskich szlakach rowerowych. Solidna konstrukcja, amortyzowane widelce oraz wzmocniona rama rowerów górskich to cechy, które wpływają na ich doskonałe właściwości terenowe. Dzięki temu są idealne dla osób, które preferują jazdę w bardziej wymagających warunkach – na leśnych duktach, grząskich drogach czy kamienistych ścieżkach. 

W związku z tym, że w Polsce mamy dość dużą dostępność terenów zielonych, górskich i leśnych, wiele osób najchętniej wybiera właśnie rowery MTB. Są one przy tym dość wszechstronne, gdyż oprócz bardziej wymagających tras nadają się także do jazdy po asfaltowych nawierzchniach.

Czym różnią się rowery miejskie od trekkingowych?

Rowery miejskie charakteryzują się przede wszystkim maksymalnym komfortem jazdy w warunkach miejskich, a więc po utwardzonych drogach. Ich prosta konstrukcja, wygodna pozycja siedząca, szerokie i miękkie siodło oraz dodatkowe wyposażenie typu koszyki, bagażniki czy błotniki, czynią z nich idealny środek lokomocji w codziennym użytkowaniu. Rowery miejskie są zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort jazdy podczas krótszych tras, na przykład do pracy, na zakupy czy na spotkanie towarzyskie. 

Rowery trekkingowe z kolei świetnie sprawdzają się zarówno na asfalcie, jak i na szutrze. Mają nieco bardziej zaawansowaną konstrukcję niż rowery miejskie – są lżejsze oraz posiadają większy zakres przerzutek, co pozwala na pokonywanie dłuższych i bardziej zróżnicowanych tras. Ponadto ich duże 28-calowe koła są wyposażone w uniwersalne opony ze specjalnym bieżnikiem: gładki pośrodku (do jazdy po utwardzonej nawierzchni) i z większymi wypustkami po bokach (do jazdy w lekkim terenie). Trekkingi zwykle posiadają dodatkowe akcesoria podróżne, takie jak bagażnik, do którego można przymocować sakwy, błotniki, stopkę oraz coraz częściej dynamo w piaście przedniego koła.

Rowery trekkingowe sprawdzą się doskonale w przypadku osób, które stawiają na wszechstronność i planują dłuższe wycieczki poza miasto czy wielokilometrowe wyprawy z większą ilością bagażu. Przy okazji mogą być świetnym środkiem transportu w warunkach miejskich podczas dojazdu do pracy czy szybkiego wypadu po drobne zakupy. 

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają rowery elektryczne?

Wśród głównych powodów, dla których Polacy coraz chętniej wybierają rowery elektryczne, wymienić należy możliwość przejechania na nich dłuższych tras przy oszczędności czasu i mniejszym zmęczeniu oraz ich ekologiczność względem transportu miejskiego. Użytkowanie e-bike’a jest ponadto tańsze niż korzystanie z samochodu, zwłaszcza w obliczu rosnących cen paliw. Dzięki temu rower elektryczny to nie tylko wygodny, ale i ekonomiczny sposób przemieszczania się po mieście. Warto też dodać, że wpływ na większe zainteresowanie elektrykami w Polsce ma wspomniana już poprawa infrastruktury rowerowej w naszym kraju.

Z ostatnich danych Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego wynika, że preferencje użytkowników rowerów w Polsce ulegają zmianie właśnie na korzyść e-bike’ów. Według tej analizy w 2022 roku na naszym rodzimym rynku sprzedano już około 70 tysięcy rowerów elektrycznych, a do 2026 roku ich udział ma wzrosnąć z 6% do 28%, co jest bardzo dużym skokiem. Z kolei Konfederacja Europejskiego Przemysłu Rowerowego (CONEBI) wyliczyła, że do 2025 roku sprzedaż jednośladów wspomaganych napędem elektrycznym powinna przekroczyć 10 milionów egzemplarzy w całej Europie. 

Warto w tym miejscu zauważyć, że ten trend jest notowany zarówno wśród osób starszych, dla których liczy się głównie wygoda mniej wysiłkowego przemieszczania się, jak i osób młodszych, które na pierwszym miejscu stawiają ekologię transportu i wolą korzystać z e-bike’a zamiast samochodu.

Podsumowanie

Ostatnie lata przyniosły zauważalny wzrost popularności rowerów trekkingowych oraz elektrycznych. Rosnąca świadomość ekologiczna oraz rozwój infrastruktury rowerowej w miastach przyczyniły się do tego, że Polacy coraz częściej wybierają rower jako podstawowy środek transportu. Nadal bardzo popularne rowery górskie są z kolei wykorzystywane głównie do celów rekreacyjnych, a nie do codziennego transportu.