Jaki rower MTB kupić do 2000 zł?
Jak kupić najlepszy rower MTB (górski) w cenie do 2000 zł i zrobić to tak, aby zyskać pewność, że posłuży naprawdę długo? Mamy porady na ten temat i przedstawimy je wam poniżej.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru MTB?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rowery MTB charakteryzują się pewnymi konkretnymi cechami wynikającymi z tego, do czego mają one służyć. A służą przede wszystkim do jazdy w trudnym terenie, charakteryzującym się bardzo nierówną powierzchnią. Co więcej, ze względu na wykorzystywanie roweru górskiego w terenie pozamiejskim, często jest on narażany na zabłocenie – konstrukcja roweru musi to więc uwzględniać.
To jednak nie wszystko. Rower górski, jak wskazuje na to sama jego nazwa, często wykorzystywany jest właśnie w górach. A jak wiadomo, tamtejsze trasy obfitują w liczne zjazdy i podjazdy. To z kolei wymusza wybór takiego roweru, który będzie wytrzymywać częste przeciążenia i nie odbije się to na jego stanie. Inaczej mówiąc przy zakupie należy zwrócić uwagę także i na to, jak solidny pojazd wybieramy.
Pamiętaj przy tym wszystkim, że choć ceny najtańszych modeli mogą zejść dużo poniżej ceny 2000 złotych, to jednak nie jest to wskazane. Taki zakup jest możliwy w supermarketach, ale tamtejsze rowery to często produkty z tak zwanej kategorii nołnejmowej. Już w tym momencie można się zastanowić jaka jest solidność czegoś, do czego nie przyznaje się żaden producent. Jeśli jednak nadal masz wątpliwość, zwróć uwagę także na ryb ewentualnej gwarancji. Supermarkety nie posiadają własnych specjalistów zajmujących się serwisowaniem sprzętu rowerowego – muszą odsyłać rowery dalej.
Zdecydowanie lepiej kupić rower MTB do 2000 zł w takim sklepie, w którym na miejscu są osoby wykwalifikowane, mogące ewentualne usterki ocenić szybko i doradzić, w jaki sposób uniknąć podobnych problemów w przyszłości.
Rama w rowerze MTB
O odpowiednich ramach do rowerów górskich można pisać długo. Wśród tych, jakie można znaleźć na rynku, można trafić na produkty wykonane z różnych materiałów, w tym między innymi karbonowe, magnezowe, czy wręcz tytanowe. Choć są one bardzo wytrzymałe, ich ceny często są bardzo wysokie. Jeżeli zamierzasz zmieścić się w kwocie 2000 złotych za cały rower MTB, pomyśl o ramach aluminiowych. Ramy takie, dostępne między innymi w rowerach MTB Tabou Wizz 1.0 i 2.0 GTS (męskich) oraz LDS (damskich), często w zupełności wystarcza dla półamatora.
Przy zakupie możesz także zwrócić uwagę na współczynnik MPa (jeżeli producent podaje tego typu szczegółowe informacje).
Koła do rowerów górskich
Decyzjom zakupowym dotyczącym rowerów MTB towarzyszy również dobór odpowiednich kół. Warto wybierać takie, których średnica wynosi co najmniej 26 cali. Co najmniej, co nie znaczy, ze dokładnie tyle. Doskonale sprawdzają się na przykład koła 27,5-calowe, stosowane we wspomnianym już modelu roweru Tabou MTB Wizz 27.5 1.0, którego cena oscyluje w okolicach 2249 złotych.
Koła powinny mieć odpowiednie obręcze (w przypadku Wizz 2.0 zastosowano dwukomorowe) i piasty (w Tabou Wizz 2.0 są to Quando QR).
Osprzęt do roweru górskiego
Zamykając się w budżecie do 2000 złotych spokojnie możemy zadbać o osprzęt odpowiedni dla jazdy amatorskiej. Co prawda produkty dla profesjonalistów są o wiele droższe, jednak zwykły użytkownik bez problemu może zadbać o markowe części naprawdę dobrej jakości, w tym między innymi napęd 3×7 lub 3×8, czy przerzutki Shimano (o których napiszemy jeszcze za chwilę).
Jakie przełożenia do roweru górskiego?
Jak wspomnieliśmy już powyżej, dla wielu osób wystarczą przełożenia 3×7 – i właśnie takie można znaleźć w rowerach górskich Tabou Wizz 1.0, których cena wynosi około 1550 złotych. Z kolei przyłożenia 3×8 dostępne są w rowerach MTB Tabou Wizz 2.0.
Jakie przerzutki rowerowe wybrać?
Kupując dobry rower górski należy zadbać także o wybór odpowiednich przerzutek, zarówno dla koła tylnego, jak i przedniego. Warto przy okazji zauważyć, że w praktyce częściej pracuje ta z tyłu pojazdu, więc to ona powinna być wyższej jakości. Oczywiście przednia również musi być odpowiedniej jakości – po prostu warto, żeby ta z tyłu była o jeden poziom lepsza.
W praktyce najczęściej wybierane są przerzutki marki Shimano – ta marka jest najzwyczajniej w świecie sprawdzona, posiadająca dobrą reputację i doskonale sprawująca się w boju.
Gdy spojrzymy na konkretne modele rowerów MTB, w przypadku Tabou MTB Wizz 27.5 1.0 – a więc pojazdu, który pozwala nam się zmieścić dużo poniżej budżetu 2000 złotych, tylna przerzutka to Acera M360 (właśnie spod znaku Shimano). Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanego modelu Tabou MTB Wizz27.5 2.0 przerzutka tylna to SHIMANO ACERA M360.
Jakie manetki rowerowe wybrać?
Minęły już czasy, w których dominowały manetki kciukowe. Obecnie w rowerach zazwyczaj stosuje się manetki cynglowe, obsługiwane kciukiem i palcem wskazującym oraz obrotowe (jak sama nazwa wskazuje, aby zmienić ich ustawienie, obraca się rączkę).
Wszelkie porady dotyczące doboru manetek podkreślają, że powinny być one adekwatne do jakości zastosowanych w rowerze przerzutek. Wynika to z prostego faktu – jeżeli manetki będą gorsze jakościowo, nie wykorzystasz w pełni możliwości, jakie dają dobre przerzutki. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto kupować rowery, w których wszystkie części i akcesoria skompletowali specjaliści i pasjonaci. Masz wtedy pewność, że całość doskonale współgra.
W przypadku rowerów górskich Tabou z linii Wizz zadbano właśnie o takie dopasowanie. W przypadku roweru MTB Wizz 1.0 GTS sięgnięto po manetki Shimano ST-EF 500, natomiast gdy chodzi o rowery MTB Wizz 2.0 GTS, wykorzystano manetki Shimano Altus M310.
Jakie hamulce do roweru MTB?
Hamulce to jedna z najważniejszych części w rowerach górskich. W większości przypadków będą one tarczowe (mechaniczne bądź hydrauliczne), jednak to, na co koniecznie należy zwrócić uwagę, to marka producenta tego elementu – i zdecydowanie nie powinny to być części najtańsze na rynku.
W przypadku rowerów górskich Tabou Wizz 1.0 GTS stosowane są hamulce V-Brake i Tektro. Z kolei w przypadku modelu Wizz 2.0 GTS sięgnięto po hamulce tarczowe Shimano MT200.
Jaki amortyzator w rowerach górskich?
Skoro rowery górskie często są wykorzystywane w terenie, w którym po prostu dużo skaczą po nierównościach, zaniedbanie tego elementu szybko stałoby się mocno odczuwalne – w zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Warto więc dobrać taki amortyzator, który będzie po prostu dobry i sprawdzi się w czasie częstych jazd.
W przypadku roweru górskiego Tabou MTB Wizz 1.0 GTS sięgnięto po amortyzator Suntour XCE o skoku 100 mm. Z kolei rower Tabou MTB Wizz 2.0 GTS wyposażono w amortyzator Suntour XCM DS (także o skoku 100 mm).
Ranking rowerów górskich Tabou
Tabou to producent, w którym rowery projektowane są przez pasjonatów. Marka nie mnoży liczby rowerów w konkretnej linii w nieskończoność. Zamiast tego stawia na mniejszą liczbę modeli, ale za to lepiej dopasowanych do potrzeb konkretnych grup użytkowników. Dlatego też trudno mówić tu o rankingu. Zamiast niego można powiedzieć, że rowery górskie firmy Tabou to dwa rowery damskie (LDS) oraz dwa rowery męskie (GTS), o których już wspominaliśmy w tym poradniku.
- Tabou Wizz 1.0 to model prostszy i mieszczący się w cenie około 1550 złotych. Przeznaczony jest on dla początkujących miłośników jazdy górskiej i w pełni zaspokaja potrzeby tej kategorii użytkowników. Występuje w wersji męskiej i damskiej.
- Tabou Wizz 2.0 to model przeznaczony dla osób, która nadal są amatorami, ale już wciągnęły się w to rowerowe hobby. Jest dostępny w wersji dla kobiet i mężczyzn.
Jaki rower górski męski kupić do 2000 złotych?
Taki, który zawiera części sprawdzonych producentów i to dobrane w sposób wzajemnie się uzupełniający – tak, jak to zrobiono w przypadku rowerów Tabou MTB Wizz 1.0 GTS oraz Tabou MTB Wizz 2.0 GTS.
Jaki rower górski damski kupić do 2000 złotych?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka. Proponujemy wybrać najlepsze na rynku modele (w kontekście cena/jakość), czyli rower damski Tabou MTB Wizz 1.0 LDS lub dla bardziej zaawansowanych kobiet model Tabou MTB Wizz 2.0 LDS.
Podsumowanie
Unikaj najtańszych modeli nołnejmowych (często zawierają je oferty supermarketów), ponieważ często charakteryzują się one dużo mniejsza trwałością, a to przekłada się na niższy komfort użytkowania. Przy zakupem zwróć uwagę na ramę, koła, osprzęt (przełożenia, przerzutki, manetki), hamulce oraz amortyzator. Pamiętaj również o tym, że sprzęt to nie wszystko – warto zadbać także o dobrą odzież rowerową i wysokiej jakości kask. Pierwsza sprawi, ze jazda będzie przyjemniejsza, drugi poprawi bezpieczeństwo. Zobacz również poradnik o tytule Jaki rower kupić szczegółowo opisujący różne typy rowerów.