Jak dobrać rower do wzrostu?
Kupując rower, należy brać pod uwagę nie tylko to, w jakim terenie będziemy z niego korzystać. Równie istotne jest dopasowanie tego pojazdu do wzrostu użytkownika. Jak prawidłowo dobrać rozmiar ramy?
Jaki model roweru wybrać?
Zacznijmy od kwestii związanych z rodzajem samego roweru. To dość istotna sprawa. Pojazdy stosowane w różnych warunkach są projektowane i konstruowane z myślą o różnym stylu jazdy. Co istotne, mowa tu nie tylko o samej kwestii szybkości poruszania się, lecz również o ułożeniu ciała. A to siłą rzeczy ma przełożenie na to, jaki rozmiar ramy będzie w danym przypadku optymalny.
Skoro wyjaśniliśmy sobie tę kwestię, przyjrzyjmy się temu, jakie kategorie rowerów można wybrać i jakie mają one zastosowania.
Rower crossowy
To odpowiedni wybór dla tych, którzy nie lubią się ograniczać, a swoje wyprawy organizują zarówno po terenie „cywilizowanym” (czyli głównie po drogach asfaltowych – równych i twardych), jak i w terenie pozamiejskim, na polnych drogach (często miękkich) czy leśnych ścieżkach (niekiedy bardzo nierównych). Rowery crossowe są bardzo uniwersalne, a ich ramy – tak jak w przypadku modeli Tabou Flow – mają często rozmiar od 19 do 21 cali w przypadku modeli przeznaczonych dla mężczyzn (Tabou Flow GTS) lub od 17 do 19 cali w wersjach dla kobiet (Tabou Flow LDS).
Rower trekkingowy
Ten rodzaj „dwóch kółek” stworzono z nieco innym zamysłem niż rowery crossowe. Rowery trekkingowe są mniej uniwersalne. Projektuje się je z myślą o długich wypadach za miasto, choć w nieco mniej zróżnicowanym terenie. Warto je wybrać, gdy planujemy wielokilometrowe trasy po wycieczkowym terenie.
Podobnie, jak w przypadku rowerów crossowych, także i trekkingówki mają zazwyczaj ramy o długości w przedziale od 19 do 21 cali w modelach męskich (tak jest w rowerach Tabou Kinetic GTS) lub od 17 do 19 cali w modelach damskich (jak w Tabou Kinetic LDS).
Rower górski czyli MTB
Sprawa zaczyna być ciekawa w przypadku rowerów górskich. Te stworzono z myślą o terenie trudnym, pofałdowanym, z licznymi przewyższeniami. Wykorzystywany w takich warunkach jednoślad powinien mieć większą wytrzymałość, lepsze hamulce oraz amortyzację dostosowaną do licznych wstrząsów. Dla roweru crossowego to „zbyt wiele szczęścia”. Tutaj trzeba już dedykowanych rozwiązań – takich jak w rowerach MTB.
Co charakterystyczne, w rowerach górskich ramy są mniejsze niż w przypadku rowerów trekkingowych i crossowych. Jeżeli spojrzymy na przykład rowerów Tabou z linii Wizz, okaże się, że dostępne są warianty 15, 17 oraz 19 cali – i to zarówno jeśli chodzi o modele dla panów (Wizz GTS), jak i pań (Wizz LDS).
Rower młodzieżowy
Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku rowerów przeznaczonych dla młodzieży i nastolatków. Siłą rzeczy tutaj w grę wchodzi nie tylko styl jazdy, ale też większe zróżnicowanie wzrostu. Gdy przyjrzymy się ofercie rowerów młodzieżowych marki Tabou, natrafimy na spore zróżnicowanie rozmiarów ram. Modeli katalogowych jest aż sześć (Poison 24, Topshe 24, trzy warianty modelu Venom na kołach 26″ oraz „damka” Queen 24). Wyposażono je w ramy od 11 (gdy mowa o Poisonie i Topshe) do 17 cali (w Venomach – choć można wybrać też modele z mniejsza ramą).
Rower szosowy / gravelowy
Najlepiej zmierzyć po wewnętrznej stronie długość swojej nogi od wysokości kroku do śródstopia, pomnożyć otrzymaną długość razy 0,67, podzielić otrzymany wynik przez 2,54, jeżeli chcemy uzyskać wynik w calach, warto spojżeć w tabelę producenta roweru i sprawdzić, jakie rowery szosowe są dostępne w otrzymanym rozmiarze Rozmiary dla naszego roweru Tabou Gravo poniżej:
Rower dziecięcy
Rowery dla maluchów to osobny temat. W przypadku modeli marki Tabou linia Kids posiada cztery opcje: dziecięce wersje wspomnianych już modeli Poison 20 i Topshe 20 (wyposażono je w ramę 10-calową) oraz występujące tylko w linii Kids Rocket oraz Mini, w rozmiarach kół od 14 do 20 cali.
Rower BMX
Istnieje jeszcze jedna kategoria rowerów, a mianowicie rowery BMX. Filozofia, która przyświecała ich twórcom, była zupełnie inna. Jaka? Otóż te rowery stworzono z myślą o akrobacjach. Efekt jest taki, że choć wykorzystywane są przez młodzież i dorosłych, ich rama jest znacznie krótsza, co wynika ze sposobu ich użytkowania. Widać to na przykładzie rowerów Tabou z linii Gravity, gdzie mowa o ramie 10-calowej.
Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na to, aby dobrać rower do wzrostu, jest zmierzenie długości nogi (licząc od krocza) i przemnożenie uzyskanej wartości przez zmienną zależną od rodzaju roweru, o którym mowa. Będzie to odpowiednio:
- dla rowerów górskich (czyli MTB) 0,57 dla kół o średnicy od 26 do 27,5 cala, ewentualnie 0,6 dla kół 29-calowymi,
- dla rowerów trekkingowych oraz crossowych (ale ma to także zastosowanie, gdy chodzi o rower miejski) parametr, o którym mowa, będzie wynosić 0,63.
Ponieważ uzyskana wartość to długość w centymetrach, dodatkowo należy podzielić ją przez 2,54 – w ten sposób przelicza się ją na cale i można przystąpić do wyboru samej ramy.
Metody doboru właściwej ramy do wzrostu
Należy zwrócić uwagę na fakt, że wspomniana wyżej „matematyczna” metoda na to, by dobrać rower do wzrostu i trafić w odpowiednią długość ramy, idealną dla osoby, która będzie z roweru korzystać, to jedynie wskazówka, mająca ułatwić wstępną selekcję.
Właściwy wybór nie może się kończyć na tym etapie. Jeżeli chcemy mieć pewność, że rozmiar ramy będzie dobrany dobrze, niezależnie od tego, czy chodzi o rower miejski, czy trekkingowy, warto jest na nim usiąść i zobaczyć, czy jest wygodnie. Wynika to z wielu czynników, takich jak chociażby:
- niestandardowe proporcje ciała – niektóre osoby mogą mieć na przykład nieco krótsze lub dłuższe nogi względem całkowitego wzrostu,
- indywidualny styl jazdy – choć ten tak czy inaczej należy próbować korygować w stronę prawidłowej techniki jazdy,
- szczegóły konstrukcyjny samej ramy – wystarczy, że jej geometria będzie choć odrobinę inna i już sytuacja może przedstawiać się trochę inaczej.
Wniosek z tego jest niezmiennie jeden. Niezależnie od tego, co wyjdzie z wyliczeń wskazujących na sugerowany rozmiar ramy, zawsze warto zweryfikować na żywo, jak się siedzi na danym rowerze. I właśnie to traktować jako ostateczny test na to, jak dobrać rower do wzrostu.
Podsumowując
Decydując się na nowy rower, pamiętajmy, żeby dopasować rozmiar ramy do wzrostu. Przekłada się to później na szeroko rozumiany komfort jazdy. Podczas wstępnego wyboru może pomóc nam wzór pozwalający dostosować długość ramy do konkretnego wzrostu, uwzględniający przy tym rodzaj samego roweru. Jednak niezależnie od tego, co wyjdzie nam z tych obliczeń, zawsze warto sprawdzić, jak faktycznie siedzi się na wybranym rowerze i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję, czy rama nam odpowiada, czy może jednak warto sprawdzić większy lub mniejszy rozmiar.