jazda-rowerem-na-pustyni
| Autor: Redakcja Tabou

Gdzie jechać na rower zimą? Propozycje tras rowerowych

Jazda na rowerze po malowniczych ścieżkach Sycylii czy francuskiej Riwiery to świetny pomysł na zimowy urlop. Poniżej znajdziecie przegląd miejsc, do których warto wybrać się zimą z rowerem i kilka praktycznych porad jak zaplanować taką wycieczkę.

Nie ma nic przyjemniejszego od zwiedzania świata na dwóch kołach. Szczególnie, gdy w Polsce zima – na zmianę śnieg i deszcz, na ścieżkach błoto. Nie musisz odstawiać na ten czas roweru do garażu, bo są miejsca w Europie, które zimą oferują świetne warunki do jazdy. Wbrew pozorom taki wyjazd nie jest drogi, a widoki zapierają dech w piersiach.

Sycylia – trasa rowerowa na wulkanie

Sycylia to malownicza, włoska wyspa na Morzu Śródziemnym. Zarówno klimat, jak i ukształtowanie terenu sprawiają, że zarówno fani turystyki rowerowej, jak i miłośnicy MTB znajdą trasy dla siebie. Zacznijmy od tych łatwiejszych – jeśli chcemy cieszyć się pięknymi widokami i przy okazji pozwiedzać, najlepiej będzie wybrać trasy biegnące wzdłuż północnego lub wschodniego wybrzeża wyspy. Jechać będziemy głównie trasami utwardzonymi i leśnymi ścieżkami – idealne do tego zadania będą rowery turystyczne lub crossowe.

Dla entuzjastów MTB zdobywanie Etny będzie prawdziwą gratką. Wulkan wznosi się na wysokość około 3340 m n.p.m., na rowerze dojedziemy do ok. 3000 m n.p.m. Wjazd na czynny wulkan nie będzie łatwy. Sprzęt musi być dobrze przygotowany, a rowerzysta doświadczony i sprawny fizycznie. Co prawda rozpoczynamy na asfalcie, ale im wyżej, tym więcej wulkanicznego pyłu, a nachylenie trasy momentami sięga nawet 18%. Nagrodą za spory wysiłek są oczywiście niesamowite widoki i świadomość, że mamy na koncie naprawdę ekstremalne przeżycie.

Rowerem na Maderę

Wchodząca w skład Wysp Szczęśliwych Madera to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Zwana również wyspą wiecznej wiosny, zachwyca dziką przyrodą i przyjaznym klimatem. Wulkaniczna gleba na wyspie sprawia, że roślinność jest tutaj wyjątkowo bujna. Lasy wawrzynowe, przepiękne plaże i doskonale rozwinięta sieć tras rowerowych. Zaletą Madery jest to, że trasy rowerowe są bardzo różne. Mamy wymagające odcinki górskie – w sam raz dla fanów enduro. Z łatwością znajdziesz biura, które organizują wypady w wysokie góry z przewodnikiem. Jest to opcja bezpieczna i wygodna – nie musisz mieć ze sobą sprzętu, firmy zapewniają jego wypożyczenie.

Na Maderze znajdziemy również trasy średnie i typowo widokowe odcinki na rowery turystyczne. Jeśli trenujesz kolarstwo szosowe docenisz malowniczo położone trasy na płaskim terenie. Z miejscową ludnością porozumiesz się po angielsku, a baza noclegowa jest tak zróżnicowana, że bez problemu znajdziesz miejsce, które będzie pasować do Twojego budżetu.

Lazurowe wybrzeże – rowerowy raj

Francuska Riwiera kusi przepięknymi plażami i trasami rowerowymi w cieniu palm. W zależności od upodobań, znajdziemy tutaj szlaki dla miłośników rowerowej turystyki górskiej, jak również trasy, na których można porządnie rozpędzić się szosówką. Serpentyny wiodące po alpejskich stokach to spełnienie marzeń miłośnika kolarstwa szosowego. Czeka nas tam malownicza Nicea, Cannes czy Saint Tropez z mnóstwem zabytków do obejrzenia w przerwach między rowerowymi eskapadami. Zwiedzanie Prowansji z perspektywy siodełka to niesamowita przygoda. Możesz na własnej skórze przekonać się o tym, jaki wysiłek wkładają uczestnicy Tour de France wspinając się na tamtejsze szczyty górskie.

Podróż z rowerem za granicę

Transport sprzętu na zagraniczny wyjazd można zorganizować na kilka sposobów. Najłatwiejszą opcją jest wyjazd z grupą zorganizowaną. Wówczas firma turystyczna organizuje przewóz Twojego sprzętu – dolicza odpowiednio koszt biletu samolotem dla roweru lub zapewnia jego transport busem na miejsce docelowe. Zaletą takich wyjazdów jest również to, że na trasie grupie towarzyszy samochód serwisowy i oczywiście mamy ze sobą przewodnika.

Jeśli planujemy jechać sami na taki wypad, musimy zadbać o to, aby nasz sprzęt dotarł na miejsce razem z nami. Planując przelot samolotem warto dowiedzieć się, czy przewoźnik przewiezie nam rower w cenie bagażu rejestrowanego (baggage allowance). Trzeba upewnić się o tym przed zakupem biletu. Kolejnym krokiem jest wysłanie maila do linii lotniczych, w którym informujemy, że będziemy przewozić sprzęt. Pamiętajmy, że jeśli lecimy z przesiadką np. samolotami dwóch różnych linii lotniczych konieczne jest sprawdzenie warunków przewozu rowerów w obu liniach.

W tanich liniach lotniczych jedyną opcją jest zakup biletu na bagaż sportowy o odpowiedniej wadze. Niektóre linie lotnicze mają limit kilogramów na takim bagażu, warto więc wiedzieć, ile waży nasz rower.

Zdecydowanie najłatwiej jest pojechać z rowerami własnym samochodem. Wówczas wystarczą odpowiednie pokrowce i solidny bagażnik na dach lub tylną klapę. Nie musimy wówczas myśleć o odpowiednim zapakowaniu sprzętu i rozkręcaniu go do transportu.

Jak przygotować rower do transportu?

Przygotowanie roweru do podróży to podstawa, jeśli chcemy na miejscu w pełni cieszyć się wyjazdem. Zanim spakujemy rower musimy go odpowiednio zabezpieczyć – odkręcamy pedały, wyjmujemy kierownicę. Odkręcamy przednie koło, pamiętając, aby odpowiednio zabezpieczyć widelec i kasetę. Jeśli pakujemy rower do kartonu musimy pamiętać, aby odkręcone części przymocować do roweru. W pudełku nic nie powinno luźno się przemieszczać, bo po rozpakowaniu może się okazać, że rama jest porysowana lub osprzęt uszkodzony. Dla początkujących rowerzystów najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług serwisu rowerowego. Na pewno znajdziecie w swoim mieście taki, który świadczy usługę pakowania roweru do transportu.

 Jeśli jeździmy z drogim i delikatnym sprzętem, zdecydowanie najlepiej kupić specjalną walizkę. To spory wydatek, ale w takiej walizce rower będzie najlepiej zabezpieczony. Drugim jej atutem jest łatwe poruszanie się z takim bagażem po lotnisku – walizka z rączką i na kółkach jest zdecydowanie poręczniejsza od kartonu. Trochę tańsze będą torba lub pokrowiec na rower, mają tę zaletę, że jeśli planujemy przemieszczać się na rowerze z noclegu do noclegu, to z łatwością spakujemy je do sakwy. Na koniec karton – dostaniemy go za darmo w sklepie rowerowym, dodatkowo zabezpieczony taśmami i folią ochroni nasz rower w transporcie. 

Przygotowanie trasy rowerowej

Przed wyjazdem za granicę warto jest dobrze zaplanować całą trasę łącznie z noclegami i postojami na posiłki. Rozplanowanie wyjazdu to podstawa – zagranicą lepiej nie iść na żywioł, szczególnie w górach. Przede wszystkim dostosujmy poziom trudności szlaku do naszych umiejętności. Postoje i noclegi ustalajmy z pewnym zapasem czasu, na wszelki wypadek.

Warto zajrzeć na strony internetowe biur oferujących takie wyjazdy lub blogi innych podróżników. Znajdziemy tam sporo cennych podpowiedzi i poleceń noclegów czy restauracji. Podstawowym narzędziem będzie oczywiście mapa – nie musi to być specjalna aplikacja, wystarczy Google Maps. Poza obliczeniem przybliżonego czasu przejazdu, możemy za pomocą widoku satelitarnego sprawdzić, jak wygląda trasa, po której będziemy się poruszać. W trakcie jazdy nawigacja doprowadzi nas do celu za pomocą komunikatów głosowych.