kobieta-w-ciazy
| Autor: Redakcja Tabou

Czy można jeździć na rowerze w ciąży?

Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Jednak jazda na rowerze w ciąży jest w Polsce tematem kontrowersyjnym. Jeździć czy nie? A jeśli jeździć to, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka? 

Na pytanie: czy można jeździć na rowerze w ciąży? można odpowiedzieć następująco. Jeśli ciąża jest zdrowa, a mama czuje się dobrze powinna uprawiać sport. Jeśli lekarz wyrazi zgodę nie ma powodu, aby rezygnować z jazdy na rowerze w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży ginekolodzy zalecają aktywnym mamom najwyższą ostrożność. 

Przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy powinnaś jeździć na rowerze w ciąży zapytaj o to swojego ginekologa. On mając przed sobą wyniki Twoich badań, będzie najbardziej kompetentną osobą, aby odpowiedzieć na pytanie czy możesz jeździć na rowerze w ciąży. 

Przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży to m.in.:

  • ciąża mnoga,
  • cukrzyca ciężarnej,
  • przodujące łożysko,
  • anemia,
  • nadciśnienie,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • poronienia w przeszłości,
  • krwiaki na macicy, 
  • ryzyko porodu przedwczesnego.

Lekarze ginekolodzy nie zalecają treningów rowerowych przyszłym mamom, które przed ciążą nie uprawiały tej aktywności. To propozycja dla aktywnych kobiet, które w ciąży czują się dobrze i nie występują żadne patologiczne objawy lub zagrożenia.

Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie młodej mamy?

Jazda na rowerze jest zdrowa – pomaga dobrze dotlenić organizm. Możesz jechać w takim tempie i tak długo jak masz ochotę. Zatem wysiłek możesz ograniczyć do minimum, przy okazji czerpiąc przyjemność z uprawiania ulubionej aktywności sportowej. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli wyczynowej jazdy górskiej – z tego absolutnie musisz zrezygnować. Jednak relaksująca przejażdżka ścieżkami rowerowymi z pewnością nie zaszkodzi. 

Warto jak najczęściej wsiadać na rower już na etapie planowania ciąży. Przygotowanie organizmu do ogromnego wysiłku jakim jest ciąża i poród z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Wysportowana przyszła mama łatwiej znosi typowe dolegliwości ciążowe. Dobrze wytrenowane mięśnie brzucha i kręgosłupa uchronią Cię przed dotkliwymi bólami pleców, gdy brzuszek zacznie rosnąć. 

Jazda na rowerze w ciąży zapobiega powstawaniu żylaków, ponieważ pozytywnie wpływa na prawidłowe krążenie krwi. Umiarkowana aktywność sportowa w ciąży wystarczy, aby ustrzec się przed cukrzycą ciążową lub nadciśnieniem. Prawidłowo dotleniony organizm mamy to również duża korzyść dla rozwijającego się maluszka. Co więcej jazda na rowerze pomoże rozładować stres i choć odrobinę osłabi działanie szalejących hormonów, które powodują nagłe zmiany samopoczucia. 

Aktywność fizyczna podczas ciąży to najlepszy sposób, aby szybko powrócić do sprawności po porodzie. Kiedy urodzi się maluszek Twoje ciało szybciej się zregeneruje, łatwiej będzie Ci wrócić do szczupłej sylwetki. Młoda mama musi mieć dużo energii do tego, aby przetrwać nieprzespane noce i mimo to zachować dobre samopoczucie. 

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze w ciąży?

Najlepszym jednośladem dla ciężarnej będzie miejska damka lub rower trekkingowy. Po pierwsze na takim sprzęcie siedzisz w wyprostowanej pozycji, więc podczas pedałowania nie dotykasz udami do brzuszka. Obniżona górna rura pozwala wygodnie wsiadać i zsiadać z roweru. Wygodne szerokie siodełko daje dobre podparcie dla miednicy i nie powoduje ucisku. Warto wyposażyć swój rower miejski w amortyzowaną sztycę podsiodłową. To niewielki wydatek, a poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Koniecznie sprawdź stan techniczny swojego roweru, wszystko musi działać w nim idealnie. Szczególnie hamulce, które są niezbędne do bezpiecznej jazdy. 

Wybieraj łatwe trasy, najlepiej jeśli będą to gładkie, asfaltowe ścieżki rowerowe. Z wypadów na bezdroża i górskie szlaki musisz zdecydowanie zrezygnować. Jazda po wybojach jest absolutnie zabroniona. Nie dźwigaj też roweru samodzielnie, o wyjęcie sprzętu z piwnicy poproś partnera lub sąsiada. Unikaj tras, na których możesz natrafić na przeszkody. 

Podczas treningów pamiętaj o regularnym nawadnianiu i energetycznych przekąskach. Tempo jazdy dostosuj do tego, ile masz sił. Pamiętaj, że nie wolno Ci się przeforsować. Kiedy brzuszek zaczyna rosnąć lub pogoda nie będzie sprzyjać bezpiecznym przejażdżkom, możesz przesiąść się na rowerek stacjonarny. Jeśli do tej pory lubiłaś poszaleć na dwóch kołach, ciąża to czas kiedy musisz zwolnić. Spokojna jazda na rowerze doskonale wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie. 

Podsumowanie – jeździć czy nie?

W Holandii widok ciężarnej na rowerze nie jest niczym wyjątkowym. W Polsce nie jest to takie oczywiste – młode mamy obawiają się surowej oceny społeczeństwa. To błąd – każda forma aktywności uprawiana z rozsądkiem doskonale wpłynie na zdrowie i samopoczucie ciężarnej. Dlatego jeśli lekarz nie zabronił Ci uprawiania sportu i lubisz jeździć na rowerze – śmiało możesz to robić. A kiedy można z powrotem wsiąść na rower po porodzie? Połóg trwa około 6 tygodni, po tym czasie możesz wrócić do jazdy. Jeśli jeździsz wyczynowo to na powrót do sportu musisz poczekać dłużej, aż Twoje ciało całkowicie się zregeneruje.