Jazda na rowerze, a smog w mieście
Jazda na rowerze potrafi dostarczyć ogromnej przyjemności. Cykliści korzystają z rowerów zarówno podczas wycieczek i podróży, jak również w trakcie poruszania się po mieście. Niestety spotykają się oni z poważnym problemem, jakim jest smog.
Co to jest smog?
Z problemem smogu najczęściej borykamy się wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego. Zanieczyszczone powietrze daje wtedy o sobie znać niemal w każdym zakątku naszego kraju. Smog, który pojawia się w okresie jesienno-zimowym, składa się z dwutlenku siarki, tlenku azotu, tlenku siarki oraz sadzy. Dodatkowo zawieszone są w nim niebezpieczne dla zdrowia pyły PM2,5 i PM10. Powstawanie smogu, jest efektem ubocznym procesów spalania.
Dlaczego do tego dochodzi? Niestety główną przyczyną jest stosowanie przestarzałych technologicznie pieców w celu ogrzewania domów. W przeciągu ostatnich lat zdecydowanie zwiększył się również ruch uliczny, który emituje ogromną ilość zanieczyszczeń. Dodatkowo nie wszystkie duże zakłady i przedsiębiorstwa przywiązują wystarczającą uwagę do ekologii i problemów związanych z powstawaniem zanieczyszczeń. Lekceważenie tego faktu doprowadziło do znacznego pogorszenia stanu powietrza w naszym kraju.
Według danych podawanych przez Światową Organizację Zdrowia, w Polsce bardzo wiele miast przekroczyło dopuszczalne stężenie pyłu PM2,5. Oprócz negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, smog prowadzi również do zanieczyszczenia gleby, w tym także ziemi uprawnej. To z kolei przekłada się nie tylko na skażenie roślin, ale także produktów pochodzenia zwierzęcego.
Jaki wpływ na zdrowie rowerzysty ma smog?
Jazda na rowerze zdecydowanie służy poprawie zdrowia oraz stanowi wspaniałą rozrywkę. Rower pozwala na spędzenie czasu na powietrzu w ciekawy sposób. Czy jednak poruszanie się jednośladem po zatłoczonym i pełnym zanieczyszczeń mieście, jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Odpowiedzią na takie pytanie z pewnością zainteresowani są mieszkańcy wszystkich dużych miast, którzy rower wykorzystują w codziennej komunikacji. Jazda na rowerze, podobnie jak każda inna forma wysiłku fizycznego, zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Jeśli znajduje się w nim spora ilość zanieczyszczeń, wówczas niebezpieczne substancje obecne w powietrzu, mogą dostać się do naszego organizmu.
Rower to świetna alternatywa dla komunikacji miejskiej lub samochodu. Niestety rowerzyści są również bardziej narażeni na negatywne działanie smogu niż chociażby kierowcy. Smog nie powinien jednak oznaczać rezygnacji z jazdy na rowerze. Pozytywne aspekty związane z uprawieniem sportu i jazdą na rowerze są bowiem korzystniejsze dla ludzkiego zdrowia. Należy jedynie zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak unikanie najbardziej ruchliwych dróg. Można również wykorzystywać w trakcie jazdy rowerem dedykowane akcesoria w postaci masek antysmogowych.
Smog w Polsce – jak powstaje?
Przyczyną powstawania smogu są instalacje grzewcze, które służą do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz starych kamienic. W wielu gospodarstwach do dnia dzisiejszego wykorzystywane są instalacje starego typu, do których zalicza się piece i kotły górnego spalania. Nieumiejętne użytkowanie tego rodzaju pieców, skutkuje wydzielaniem się dużej ilości substancji, które zanieczyszczają powietrze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku korzystania z paliw kiepskiej jakości. Gorszy jakościowo węgiel będzie zdecydowanie tańszy w zakupie. Z tego powodu spotyka się z dużym zainteresowaniem wśród osob, które chcą obniżyć rachunki związane z ogrzewaniem. Niestety wszystko to odbywa się kosztem naszego zdrowia i zanieczyszczenia powietrza.
Ogromny problem stanowi także palenie odpadami, które również bezpośrednio przyczynia się do powstawania smogu. Tego rodzaju surowce, po trafieniu do pieca są zdecydowanie bardziej szkodliwe niż każdy inny rodzaj paliwa. Pomimo kar oraz częstych kontroli ze strony upoważnionych do podejmowania takich działań instytucji, problem wciąż jest bardzo duży.
Poważnym źródłem zanieczyszczeń są pojazdy spalinowe. Chodzi głównie o stare samochody, które emitują najwięcej zanieczyszczeń. Szkodliwe są przede wszystkim samochody z silnikiem diesla. To właśnie takie modele odpowiadają za znaczną część emisji pyłu zawieszonego. Jednak nie tylko ruch samochodów osobowych, których jest najwięcej na drogach, skutkuje powstaniem tak dużej ilości zanieczyszczeń. Zalicza się do tego również:
- komunikacja miejska, w postaci starych i mocno wyeksploatowanych autobusów,
- ruch samochodów ciężarowych,
- pracujące w centrach dużych miast maszyny drogowe.
Zdecydowanie lepiej przesiąść się na rower. Większa liczba rowerów na drogach, pozwoliłaby ograniczyć emisję spalin i zjawisko smogu.
Przemysł także wywiera niekorzystny wpływ na nasze środowisko. Istotnie przyczynia się do tego energetyka węglowa. Duże elektrownie cieplne, huty i koksownie, emitują do atmosfery głównie metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz spore ilości pyłu zawieszonego. W Polsce nadal stanowi to poważny problem i powoduje znaczne zanieczyszczenie powietrza.
Maska antysmogowa dla rowerzystów – czy warto?
Wybierając się na rower, nie musimy być narażeni na negatywne oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza. Maska antysmogowa pozwala na zatrzymanie większości pyłów, które mogłyby dostać się do płuc. To doskonały produkt, który stworzony został z myślą o codziennym wykorzystaniu w czasie przemieszczania się po mieście. Z tego powodu świetnie spełnia swoją rolę również podczas jazdy na rowerze. Maski antysmogowe zostały wyposażone w specjalny filtr z węglem aktywnym. Dzięki temu, że dobrze przylegają do twarzy, doskonale radzą sobie z filtrowaniem powietrza ze szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10.
Dla osób często poruszających się rowerem po terenach miejskich, maska antysmogowa to obowiązkowy element wyposażenia. Obecnie nie ma żadnych problemów z jej zakupem. Z uwagi na dużą popularność, produkt można nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Ceny są zróżnicowane i zależą od producenta oraz modelu maski. Każdy miłośnik roweru znajdzie coś dla siebie. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie, należy również zwrócić uwagę na możliwość i koszty wymiany filtrów wewnątrz maski.
Największą zaletą masek antysmogowych jest oczywiście ich duża skuteczność. Podczas jazdy na rowerze stanowi to najważniejszy element. Dobrej jakości maski umożliwiają zatrzymanie nawet 99% pyłów PM10 i PM2,5 znajdujących się w powietrzu. Z uwagi na swoje niewielkie gabaryty oraz dobre dopasowanie do twarzy, nie powodują dyskomfortu. Na rowerze korzysta się z nich w bardzo wygodny sposób, a ich noszenie przez rowerzystów staje się bardzo popularne. W przypadku aktywności fizycznej, oddychanie w masce może być trochę utrudnione. Należy również wziąć pod uwagę, iż może ona szybciej ulec zawilgoceniu. Ważnym elementem jest utrzymanie prawidłowej czystości maski oraz regularne wymienianie jej filtrów.
Maskę antysmogową z pewnością można polecić każdemu rowerzyście poruszającemu się w terenie zurbanizowanym. Możliwość zapewnienia sobie większej ochrony przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu jest korzystna i dlatego warto stosować maskę rowerową. Należy dokonywać zakupu dobrych jakościowo masek, które posiadają odpowiedni atest. Tylko taki produkt może zapewnić skuteczną ochronę przed smogiem.
Sposoby na smog
Przed smogiem nie da się uchronić w pełni. Istnieje jednak kilka sposobów, które można wykorzystać w celu ograniczenia jego negatywnych skutków na nasz organizm. Kiedy stężenie pyłów jest bardzo wysokie, lepiej unikać długotrwałego przebywania na powietrzu. Warto regularnie monitorować stan zanieczyszczeń. Informacje są na bieżąco udostępniane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska a także niezależne stacje pomiarowe. Podróżując samochodem należy pamiętać o częstej wymianie filtra kabinowego. Najlepszym wyborem będą w tym przypadku filtry, w których zastosowany został węgiel aktywny.
Istotna jest również stosowana dieta. Nie można zapominać o spożywaniu produktów bogatych w witaminy A, C, E oraz selen. Umożliwia to neutralizowanie nadmiaru wolnych rodników w organizmie. Warto również unikać ruchliwych ulic, poruszać się poza godzinami szczytu oraz starać się oddychać nosem. Nos w naturalny sposób filtruje powietrze, dzięki czemu jest to znacznie zdrowsza alternatywa niż oddychanie za pomocą ust a do organizmu przedostaje się mniej zanieczyszczeń.
Obowiązkowym atrybutem każdej osoby walczącej ze smogiem i miłośnika rowerówjest maska antysmogowa. Z pewnością przyda się ona każdemu rowerzyście, ponieważ w czasie jazdy do naszego organizmu może przedostawać się większa ilość szkodliwych substancji. Stosując się do określonych zaleceń, można przynajmniej częściowo ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie i nie odbierać sobie przyjemności przebywania na powietrzu.